Leczenie bólu głowy i migreny w Poznaniu
Pierwszy gabinet w Polsce oferujący leczenie Metodą Watsona z Australii. Nowatorska Metoda zajmująca się przyczyną migreny, a nie tylko symptomami.
Migrena i ból głowy
Rewolucyjna metoda leczenia migreny i bólu głowy z Australii, która przynosi ulgę 80% pacjentów.
Jest to jedyna metoda terapii manualnej potwierdzona naukowo, która ma pozytywny wpływ na zmniejszenie przyczyny migreny jaką jest centralna sensytyzacja pnia mózgu.
Jak to działa?
W diagnostyce oraz leczeniu migreny i bólów głowy używamy specjalistycznego Protokołu Manualnego, który zmniejsza centralną sensytyzację pnia mózgu, która, według najnowszych badań naukowych, jest bezpośrednią przyczyną bólu głowy i migreny.
Badania wykazały, że kompleks tródzielno-szyjny jest źródłem podrażnienia (sensytyzacji) w migrenach i bólach głowy.
Niezależnie od rodzaju bólu głowy, ten konkretny obszar, w którym odbierane są bodźce z nerwu trójdzielnego i trzech górnych nerwów szyjnych, jest stale podrażniony. Różne bodźce mogą wywołać twój ból głowy, ale komponent szyi jest najsilniejszym źródłem centralnej sensytyzacji.
Metoda, którą się posługujemy jest bardzo selektywna i składa się z ucisku na poszczególne struktury odcinka szyjnego (bez manipulacji kręgosłupa), aby wywołać odpowiednią reakcję centralnego układu nerwowego. Ta specjalistyczna diagnostyka pozwoli ci poznać prawdziwą przyczynę twojego bólu głowy, bez zgadywania!
Poddaj się badaniu górnego odcinka szyjnego, aby uwolnić się od migreny!
Poznaj skąd pochodzi twoja migrena/ ból głowy
Ból głowy pochodzący od stawu odcinka szyjnego C2-C3
Ból jest:
-
Ostry
-
pulsujący
-
promieniujący
-
rwący
Towarzyszą mu:
-
Nudności
-
wymioty
-
zaburzenia neurologiczne
Ból:
-
często zaczyna się od karku i promieniuje do tyłu głowy, przyśrodkowo
-
za jednym albo dwoma oczami
-
zlokalizowany na brwi
- może towarzyszyć ból twarzy
- najbardziej powszechny
Ból głowy pochodzący od stawu odcinka szyjnego C0-C1
Ból jest:
-
Ciągły
-
Ściskający
-
Tępy
-
Ciężki
Brak:
-
Nudności
-
wymiotów
-
zaburzeń neurologicznych
Ból:
-
często jest intensywny, trwający 24/7
-
poprzeczny czoła
-
na czubku głowy
- potyliczny bez bólu szyi
- skroni
- ucha
- stawu skroniowo-żuchwowego
- uczucie ciasnego czepka na głowie
- często w kombinacji z bólem ze stawu C2-C3
Ból głowy pochodzący od stawu odcinka szyjnego C1-C2
Ból jest:
-
Punktowy
-
Nie promieniuje
-
Brak bólu szyi
Brak:
-
Nudności
-
wymiotów
-
zaburzeń neurologicznych
Ból:
-
idący od potylicy, skośnie do brwi
-
poprzeczy brwi
- potyliczny bez bólu szyi
- w kąciku oka
- rzadko występuje pojedyńczo, zazwyczaj w kombinacji z C2-C3 albo C0-C1
Rodzaje Bólów głowy i Migreny
Czym jest szyjnopochodny ból głowy?
Szyjnopochodny ból głowy jest odczuwany w głowie, ale swoje źródło ma w:
-
stawach
-
mięśniach
-
dyskach
-
więzadłach
-
nerwach kręgów szyjnych
Zła postawa ciała przyczynia się do niewłaściwego zachowania dysku pomiędzy kręgami, co w rezultacie wywołuje napięcie mięśni podpotylicznych, które jest tak silne, że powoduje rotację kręgów szyjnych. Ciągła stymulacja (sensytyzacja) dotkniętego obszaru szyi, przyczynia się do centralnej sensytyzacji pnia mózgu i powstawania bólu głowy.
Dość często możemy odtworzyć ból głowy, wywierając nacisk na górny odcinek kręgosłupa szyjnego (kręgi C1-C2 i C3). Oznacza to, że w rzeczywistości twoja szyja jest bezpośrednią przyczyną twojego bólu głowy.
Praktyka kliniczna wskazuje, że aż 90% osób chorujących na migreny albo bóle głowy jest nieprawidłowo zdiagnozowana. Okazuje się, że te osoby, po precyzyjnym badaniu odcinka szyjnego, otrzymują diagnozę szyjnopochodnego bólu głowy.
Szyjnopochodny ból głowy może manifestować się jako migrena, napięciowy ból głowy, a nawet jak klasterowy ból głowy. Powód jest bardzo prosty. Wszystkie te schorzenia mają tą samą przyczynę, czyli centralną sensytyzację pnia mózgu.
Przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy
Objawy szyjnopochodnego bólu głowy:
-
szyjnopochodny ból głowy może objawiać się jako każdy inny rodzaj bólu głowy bądź migreny
-
ból i sztywność karku
-
zmniejszony zakres ruchu w odcinku szyjnym
-
napięcie mięśni wokół szyi
-
ból, który zaczyna się od szyi i przemieszcza się do przodu głowy oraz za oko
Czym jest napięciowy ból głowy?
Napięciowy ból głowy jest najczęstszym rodzajem pierwotnego bólu głowy, który stanowi prawie 90% wszystkich rodzajów bólu głowy.
Chociaż intensywność bólu waha się od łagodnej do umiarkowanej, nadal może on spowodować niepełnosprawność u osób cierpiących na tę chorobę z powodu stałej, irytującej i długotrwałej natury tej choroby.
W Reha Migrena spodziewamy się znacznej poprawy w ciągu pierwszych pięciu konsultacji terapeutycznych. Ponadto, nasza metoda leczenia i zapobiegania bólom głowy typu napięciowego jest wolna od leków, manipulacji oraz jest zupełnie nieinwazyjna.
Objawy napięciowego bólu głowy
-
ciągły ucisk po obu stronach głowy albo na całej powierzchni głowy
-
uczucie zaciskania po obu stronach głowy
-
ból lub napięcie mięśni szyi i ramion
-
uczucia jakby się nosiło za ciasny kask lub czepek na głowie
-
ból zwiększa się wraz z upływem czasu
-
zazwyczaj aktywność lub sport nie zwiększają bólu
-
brak aury
Co jest przyczyną napięciowego napięciowego bólu głowy?
Dawniej myślano, że napięciowe bóle głowy spowodowane są wzrostem napięcia mięśni lub skurczami mięśni wokół głowy, powodując ból głowy typu napięciowego. Ta teoria została już obalona, ponieważ najnowsze badania wykazały, że napięcie skóry głowy u osób z napięciowymi bólami głowy nie jest większe niż u osób, które nie cierpią na bóle głowy.
Co więc może być prawdziwą przyczyną napięciowego bólu głowy?
Najnowocześniejsze badania naukowe wykazały, że górny odcinek szyjny jest odpowiedzialny za napięciowe bóle głowy. Konsekwencją tych nieprawidłowości jest uwrażliwienie pnia mózgu, co prowadzi do powstania napięciowego bólu głowy.
Tą teorię potwierdziły już wcześniejsze badania w roku 1977, kiedy za pomocą elektromiografii zmierzono aktywność mięśni skóry głowy, gdzie nie znaleziono żadnych zmian, natomiast zauważono zwiększoną aktywację mięśni wokół szyi. To potwierdziło, że górny odcinek szyjny był odpowiedzialny za naopięciowe bóle głowy, a nie napięcie wokół głowy.
Jak leczyć napięciowe bóle głowy?
Jeśli jesteś jedną z wielu osób cierpiących na przewlekłe bądź epizodyczne napięciowe bóle głowy i masz wrażenie, że dotychczasowe metody leczenia nie przyniosły ci ulgi, sugerujemy udanie się do specjalistycznej kliniki, która zajmuje się wyłącznie leczeniem migren oraz bólów głowy. Jeżeli nikt tak naprawdę nie znalazł przyczyny twojego bólu głowy, to warto by było dokonać oceny sensytyzacji pnia mózgu, która jest najczęsztszą przyczyną bólów głowy.
W Reha Migrena zajmujemy się leczeniem wszystkich rodzajów migren oraz bólów głowy i wykorzystujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne oraz lecznicze tych schorzeń. Nasze metody są wolne od leków, manipulacji i są nieinwazyjne.
Czym jest klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy jest uważany za najbardziej rzadki i bolesny ból głowy ze wszystkich innych rodzajów bólu głowy. Objawy klasterowego bólu głowy są najcięższe i wyniszczające.
Osoba z klasterowym bólem głowy może mieć 1-2 epizody bardzo bolesnych napadów klasterowych, które mogą trwać od 10-15 minut do 3 godzin.
Jedna osoba może doświadczać aż osiem ataków dziennie. Jeśli doświadczasz więcej ataków wiosną lub jesienią, gdzie przerwa między epizodami wynosi co najmniej 6 miesięcy, oznacza to, że masz epizodyczne klasterowe bóle głowy.
Osoby cierpiące na chroniczne klasterowe bóle głowy doświadczają ich w odstępach krótszych niż 3 miesiące.
Objawy klasterowego bólu głowy (Zespół Hortona):
-
Jednostronny, silny i głęboko umiejscowiony ból wokół oczu, za jednym okiem lub w skroni
-
Nadmierne łzawienie i zaczerwienienie bolesnego oka
-
Obrzęk lub opadanie powieki po stronie bólu
-
Cieknięcie z nosa po stronie bólu
-
Pobudzenie, niepokój
Leczenie klasterowych bólów głowy
Jeśli jesteś jedną z wielu osób cierpiących na klasterowe bóle głowy i masz wrażenie, że dotychczasowe metody leczenia nie przyniosły ci ulgi, sugerujemy udanie się do specjalistycznej kliniki, która zajmuje się wyłącznie leczeniem migren oraz bólów głowy. Jeżeli nikt tak naprawdę nie znalazł przyczyny twojego bólu głowy, to warto by było dokonać oceny sensytyzacji pnia mózgu, która jest najczęsztszą przyczyną bólów głowy.
W Reha Migrena zajmujemy się leczeniem wszystkich rodzajów migren oraz bólów głowy i wykorzystujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne oraz lecznicze tych schorzeń. Nasze metody są wolne od leków, manipulacji i są nieinwazyjne.
Migrenia przedsionkowa
Formalna diagnoza migreny przedsionkowej została opracowana dopiero w 2012 roku, ale nadal jest słabo rozpoznawana i niezrozumiana. Migrena przedsionkowa jest zdefiniowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Bólu Głowy jako „rzeczywista, ale dla której należy przedstawić lepsze dowody naukowe, zanim zostanie formalnie zaakceptowana”.
Objawy migreny przedsionkowej:
-
zawroty głowy
-
ból głowy
-
światłowstręt
-
mdłości
-
mgła mózgowa
-
zmęczenie
-
zaburzenia snu
Migrena przedsionkowa, kiedy jest odpowiednio zdiagnozowana, może być leczona w Reha Migrena w Poznaniu. Teraz wiemy, że zakończenia nerwowe z górnej części szyi prowadzą bezpośrednio do przeczulonego pnia mózgu, powodując wyżej wymienione objawy. Ponadto, mięśnie podpotyliczne odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu przedsionkowego, a dysfunkcja tych mięśni może dawać symptomy w tym układzie. Dzięki rewolucyjnej metodzie jesteśmy w stanie skorygować ustawienie trzech górnych kręgów szyjnych oraz pomóc w leczeniu migreny przedsionkowej.
Migrena menstruacyjna
Najnowsze badania wykazały, że kobiety cierpiące na migreny menstruacyjne na ogół nie mają zaburzeń hormonalnych. Jednakże odkryli, że głównym czynnikiem przyczyniającym się do migreny menstruacyjnej jest górny odcinek szyi, który sensytyzuje (uwrażliwia) pień mózgu. Niewielkie zmiany poziomu estrogenów przed lub pod koniec cyklu miesiączkowego są interpretowane przez już uwrażliwiony pień mózgu jako czynnik irrytujący. Ta błędna interpretacja powoduje objawy migreny.
Objawy migreny menstruacyjnej
-
Ból głowy zaczynający się 3 dni przed cyklem miesięcznym, bądź zaraz po cyklu miesięcznym
-
Silny ból pulsujący głowy, który może występować w różnych lokalizacjach
-
Sztywność karku
-
Drażliwość
-
Wymioty, nudności
-
Nadwrażliwość na światło i dźwięki
-
Apatia, senność
Leczenie menstruacyjnej migreny
Jeśli jesteś jedną z wielu osób cierpiących na menstruacyjne migreny i masz wrażenie, że dotychczasowe metody leczenia nie przyniosły ci ulgi, sugerujemy udanie się do specjalistycznej kliniki, która zajmuje się wyłącznie leczeniem migren oraz bólów głowy. Jeżeli nikt tak naprawdę nie znalazł przyczyny twoje migreny, to warto by było dokonać oceny sensytyzacji pnia mózgu, która jest najczęsztszą przyczyną migreny.
Ważne jest aby przyjść co najmniej 5 dni albo więcej przed miesiączną, aby mieć jak największe korzyści z leczenia.
W Reha Migrena zajmujemy się leczeniem wszystkich rodzajów migren oraz bólów głowy i wykorzystujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne oraz lecznicze tych schorzeń. Nasze metody są wolne od leków, manipulacji i są nieinwazyjne.
Bóle głowy spowodowane urazem kręgosłupa szyjnego
Czy uraz kręgosłupa szyjnego może powodować bóle głowy?
Jeśli niedawno doświadczyłeś/aś wypadku samochodowego lub upadku na głowę, możesz mieć zdiagnozowany uraz kręgosłupa szyjnego. Nagły i silny ruch szyi podczas uderzenia powoduje uszkodzenie wielu mięśni, nerwów lub więzadeł w szyi. Uraz kręgosłupa szyjnego może powodować ból szyi i napięcie okolicznych mięśni, ograniczenie zakresu ruchu i bóle głowy.
Jak mogę leczyć bóle głowy lub migreny wywołane urazem kręgosłupa szyjnego?
Badania wykazały, że kompleks trójdzielno-szyjny w pniu mózgu jest źródłem podrażnienia w migrenie i bólach głowy. Niezależnie od rodzaju bólu głowy, ten konkretny obszar, w którym odbierany jest sygnał z nerwu trójdzielnego i trzech górnych nerwów szyjnych, jest stale podrażniony. Wiele czynników może wywołać migrenę, ale komponent szyjny jest najsilniejszym źródłem centralnej sensytyzacji. Z powodu umiarkowanego lub poważnego urazu szyi podczas urazu kręgosłupa szyjnego, proces uwrażliwienia ma miejsce natychmiast po urazie.
Co to jest migrena z aurą i bez aury?
Migrena to złożone zaburzenie neurologiczne wywołujące objawy, takie jak nudności, wrażliwość na światło lub dźwięk, zawroty głowy, mgła mózgowa, dezorientacja, które są spowodowane nadaktywnością pnia mózgu. Przełomowa metoda, której używamy, pomaga nadaktywnemu refluksowi wywołanemu bólem powrócić do normy, innymi słowy odwrażliwić pień mózgu.
Ból migrenowy zazwyczaj trwa od 4 do 72 godzin, jest jednostronny, pulsujący, umiarkowany lub silny.
Wyróżniamy 2 rodzaje migreny: z aurą i bez aury.
Co to jest aura migrenowa?
Aura migrenowa dotyka mniej niż 30% ludzi mających migreny. Aura jest jednostronnym i w pełni odwracalnym objawem neurologicznym, w którym większość ludzi doświadcza zaburzeń widzenia, takich jak migoczące mroczki (zastąpienie widzenia kształtem geometrycznym – np. zygzakiem), śnieg optyczny, błyski światła, utrata pola widzenia lub niewyraźne widzenie. Wraz z aurą migrenową ludzie mogą również doświadczać:
-
Mrowienie lub drętwienie
-
Szum w uszach, brzęczenia lub dzwonienie w uszach
-
Zmienione funkcje poznawcze
-
Zmieniony smak
-
Trudności w mówieniu lub węchu
-
Trudności z połykaniem
Przez lata badań naukowcom nie udało się ustalić mechaniki aury migrenowej i zaobserwowano, że mechanizm w ludzkim mózgu wydaje się znacznie bardziej złożony, niż początkowo sądzono.
Obecne „najlepsze przypuszczenie” jest takie, że zdarzenie podobne do rozprzestrzeniającej się korowo depresji (cortical spreading depression) obserwowanej przez Leao w 1944 r. „prawdopodobnie” jest podstawową przyczyną aur związanych z migreną. Gdy przepływ krwi spada, nerwy nie są w stanie przewodzić sygnałów. Kiedy sygnały ustają, mózg nie jest w stanie interpretować informacji, na przykład z płata potylicznego (kory wzrokowej) - więc część pola widzenia zostaje utracona lub w niektórych przypadkach zastąpiona np. zygzagiem.
Osoby mające migrenę z aurą mają taką samą nieprawidłową funkcję pnia mózgu, jak inne formy bólu głowy. Nieprawidłowością wspólną dla wszystkich tych zaburzeń jest nadmierna stymulacja pnia mózgu w obszarze obejmującym nerwy trójdzielne (twarz i głowa) oraz trzy górne nerwy szyjne (górna część szyi).
Co to jest zatokowy ból głowy?
Zatokowy ból głowy może wystąpić z powodu infekcji dróg oddechowych u pacjentów z nadwrażliwością nerwu trójdzielnego. W normalnych warunkach, nerw trójdzielny reaguje na alergen, a następnie przekazuje informację do jądra ślinowego górnego w celu wytworzenia śluzu i oczyszczenia zatok. U pacjentów z nadwrażliwością ośrodkową, każdy rodzaj niealergicznego pyłu jest rejestrowany jako zagrożenie, a nasz organizm doświadcza nadprodukcji śluzu, który staje się siedliskiem bakterii i powoduje częste infekcje zatok. Proces ten powoduje również zatokowy ból głowy, w którym pacjenci odczuwają objawy podobne do migreny lub napięciowego bólu głowy, ale także katar, łzawienie oczu czy ból zatok.
Jak się objawia migrena hemiplegiczna?
Migrena hemiplegiczna jest rzadkim ale poważnym schorzeniem, ponieważ objawy są bardzo podobne do udaru mózgu. Osoba dotknięta migreną hemiplegiczną odczuwa typowe objawy migreny, takie jak jednostronny ból oka, twarzy oraz może również mieć aurę migrenową.
Do tego dochodzą objawy hemiplegii, takie jak:
• Niewyraźna mowa, bełkotanie
• Osłabienie, częściowy paraliż jednej strony ciała
• Mrowienie jednej strony ciała oraz twarzy
• Opadanie kącika ust
• Dezorientacja
• Zawroty głowy
• Senność bądź utrata przytomności
Osoby, które po raz pierwszy odczuwają takie symptomy, powinny jak najszybciej zgłosić się na SOR, ponieważ konieczna jest diagnostyka obrazowa mózgu w celu ustalenia przyczyny hemiplegii.
Istnieją dwa rodzaje migreny hemiplegicznej:
Rodzinna
W tym przypadku co najmniej dwie lub więcej osób w tej samej rodzinie doświadcza osłabienia po jednej stronie ciała jako objawu migreny. Jeżeli rodzic cierpi na migreny hemiplegiczne, średnio u 50% dzieci rozwinie się to zaburzenie. Istnieją trzy zidentyfikowane mutacje genów występujące w migrenie hemiplegicznej – CACNA1A, ATP1A2 i SCN1A. Powoduje to, że powiązany z nim kanał wapniowy w komórkach nerwowych od czasu do czasu działa nieprawidłowo, a gdy tak się dzieje, skutkuje to atakiem migreny. Jednakże te specyficzne mutacje nie występują we wszystkich rodzinach, w których zdiagnozowano.
Sporadyczna
Osoby cierpiące na sporadyczną migrenę hemiplegiczną nie posiada żadnego połączenia rodzinnego ani dziedziczonego. Najprościej mówiąc, przyczyna ich dolegliwości jest nieznana.
Kiedy już została przeprowadzona szczegółowa diagnostyka i lekarze ustalili, że osoba cierpi na migreny hemiplegiczne, możliwe jest szukanie pomocy w Reha Migrena.
Diagnostyka bólu głowy u dziecka
Zespół cyklicznych wymiotów (CVS)
Zespół cyklicznych wymiotów to schorzenie, które często dotyka dzieci, a droga prowadząca do właściwej diagnozy może być bardzo frustrująca. Pacjenci często doświadczają następujących objawów:
-
nagłych napadów nudności i wymiotów, które zdarzają się o podobnych porach dnia lub tygodnia i są wywoływane przez spójne, ale pozornie niepowiązane czynniki wyzwalające, a nikt inny w domu nie wydaje się mieć podobnych objawów.
Dzieci dotknięte zespołem cyklicznych wymiotów przechodzą również wiele testów, aby wykluczyć wszelkie inne problemy żołądkowo-jelitowe i nie mają dowodów na choroby organiczne, ogólnoustrojowe lub metaboliczne, które mogłyby wyjaśnić objawy.
U 80% dzieci dotkniętych CVS rozwijają się objawy migreny w wieku dorosłym. Jedynie 40% CVS otrzymuje prawidłową diagnozę.
Jeśli Twoje dziecko ma podobne objawy i przeszło badania, które nie wykazały żadnych innych schorzeń, możemy przeprowadzić nieinwazyjne badanie w Reha Migrena.