top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Stevenson

Czym jest migrena i jak ją leczyć?

Zaktualizowano: 5 dni temu







Leczenie migreny

Migrena to złożone zaburzenie neurologiczne wywołujące objawy, takie jak nudności, wrażliwość na światło lub dźwięk, zawroty głowy, a nawet mgłę mózgową. Ból migrenowy zazwyczaj trwa od 4 do 72 godzin, jest jednostronny, pulsujący, umiarkowany lub silny. Znaczna część osób mających migreny jest przykuta do łóżka na cały okres trwania bólu i żadne lekarstwa nie są w stanie zmniejszyć bólu.

Migrena jest klasyfikowana jako jedna z trzech najczęstszych chorób na świecie i siódma najczęstsza przyczyna niepełnosprawności na świecie.

Przełomowa metoda, której używamy, pomaga nadaktywnemu refluksowi wywołanemu bólem powrócić do normy, innymi słowy odwrażliwić pień mózgu. To pomaga aż 85% do 90% chorych na migrenę.

 

Co jest przyczyną migreny?

Pierwotnie zakładano, że ból migrenowy powstaje w wyniku rozszerzenia, a następnie zwężenia naczyń krwionośnych w mózgu, co powoduje zwiększony przeływ krwi w mózgu, powodując ból glowy. Najnowsze badania naukowe zweryfikowały tą teorię, ponieważ zmiany w przepływie krwi w trakcie migreny są minimalne i powstawanie objawów migreny, przy takich małych zmianach przepływu krwi w mózgu, są nierealne. To obaliło mit, że migrena jest problemem naczyniowym.


Odkrycia w ostatnich badaniach naukowych wykazały, że kluczową rolę w powstawaniu migren odgrywa interakcja między nerwem trójdzielnym, a górnymi nerwami szyjnymi. Obszar ten jest zwany „kompleksem trójdzielno-szyjnym”, który może stać się nadwrażliwy, co w konsekwencji prowadzi do centralnej sensytyzacji. Centralna sensytyzacja jest rodzajem „nadwrażliwości” naszego mózgu i rdzenia kręgowego na wielokrotne działanie sygnałów bólowych, co powoduje, że normalne odczucia stają się bolesne. Te badania wskazują, że migrena nie jest spowodowana zaburzeniami naczyniowymi, a zaburzeniami neurologicznymi.


Aktualizacja wiedzy naukowej ma również pozytywny wpływ na leczenie migreny. Naukowcy coraz częściej widzą powiązanie szyi z centralną sensytyzacją pnia mózgu i dzięki temu powstają nowatorskie metody manualne leczenia migreny. To przede wszystkim sprawia, że pacjenci mogą ograniczyć leki przeciwbólowe i zapobiegawcze i w przyszłości nie będą cierpieć na polekowe bóle głowy.

 

Typy migreny

Istnieje wiele różnych typów migreny, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza aby skutecznie leczyć migrenę.


Co to jest migrena z aurą?

Migrena z aurą dotyka około 30% osób. Aura jest jednostronnym i w pełni odwracalnym objawem neurologicznym, w którym większość ludzi doświadcza zaburzeń widzenia, takich jak migoczące mroczki (zastąpienie widzenia kształtem geometrycznym – np. zygzakiem), śnieg optyczny, błyski światła, utrata pola widzenia lub niewyraźne widzenie. Wraz z aurą migrenową osoby mogą również doświadczać:

 

  • Mrowienie lub drętwienie

  • Szum w uszach, brzęczenia lub dzwonienie w uszach

  • Zmienione funkcje poznawcze

  • Zmieniony smak

  • Trudności w mówieniu lub węchu

  • Trudności z połykaniem

 

Przez lata badań naukowcom nie udało się ustalić mechaniki aury migrenowej i zaobserwowano, że mechanizm w ludzkim mózgu wydaje się znacznie bardziej złożony, niż początkowo sądzono.

Obecne „najlepsze przypuszczenie” jest takie, że zdarzenie podobne do rozprzestrzeniającej się korowo depresji (cortical spreading depression) obserwowanej przez Leao w 1944 r. „prawdopodobnie” jest podstawową przyczyną aur związanych z migreną. Gdy przepływ krwi spada, nerwy nie są w stanie przewodzić sygnałów. Kiedy sygnały ustają, mózg nie jest w stanie interpretować informacji, na przykład z płata potylicznego (kory wzrokowej) - więc część pola widzenia zostaje utracona lub w niektórych przypadkach zastąpiona np. zygzagiem.

Osoby mające migrenę z aurą mają taką samą nieprawidłową funkcję pnia mózgu, jak inne formy bólu głowy. Nieprawidłowością wspólną dla wszystkich tych zaburzeń jest nadmierna stymulacja pnia mózgu w obszarze obejmującym nerwy trójdzielne (twarz i głowa) oraz trzy górne nerwy szyjne (górna część szyi).

 

Migrena bez aury

70-90% osób nie doświadczają aury podczas ataku migreny. Te osoby doświadczają pulsacyjnego bólu po jednej stronie głowy, jednak zaburzenia widzenia takie jak błyski światła, zygzag, ciemne lub białe plamy, a nawet tymczasowa utrata wzroku, nie występują.

Najczęstsze objawy migreny bez aury to:

- wrażliwość na światło, dzięki, zapachy

- zmęczenie, dezorientację

- nudności lub/i wymioty

- biegunka, zaparcia

 

Migrena hemiplegiczna

Migrena hemiplegiczna jest rzadkim ale poważnym schorzeniem, ponieważ objawy są bardzo podobne do udaru mózgu. Osoba dotknięta migreną hemiplegiczną odczuwa typowe objawy migreny, takie jak jednostronny ból oka, twarzy oraz może również mieć aurę migrenową.Do tego dochodzą objawy hemiplegii, takie jak:•    Niewyraźna mowa, bełkotanie•    Osłabienie, częściowy paraliż jednej strony ciała•    Mrowienie jednej strony ciała oraz twarzy•    Opadanie kącika ust•    Dezorientacja•    Zawroty głowy•    Senność bądź utrata przytomnościOsoby, które po raz pierwszy odczuwają takie symptomy, powinny jak najszybciej zgłosić się na SOR, ponieważ konieczna jest diagnostyka obrazowa mózgu w celu ustalenia przyczyny hemiplegii.


Istnieją dwa rodzaje migreny hemiplegicznej:


Rodzinna

W tym przypadku co najmniej dwie lub więcej osób w tej samej rodzinie doświadcza osłabienia po jednej stronie ciała jako objawu migreny. Jeżeli rodzic cierpi na migreny hemiplegiczne, średnio u 50% dzieci rozwinie się to zaburzenie. Istnieją trzy zidentyfikowane mutacje genów występujące w migrenie hemiplegicznej – CACNA1A, ATP1A2 i SCN1A. Powoduje to, że powiązany z nim kanał wapniowy w komórkach nerwowych od czasu do czasu działa nieprawidłowo, a gdy tak się dzieje, skutkuje to atakiem migreny. Jednakże te specyficzne mutacje nie występują we wszystkich rodzinach, w których zdiagnozowano.


Sporadyczna

Osoby cierpiące na sporadyczną migrenę hemiplegiczną nie posiada żadnego połączenia rodzinnego ani dziedziczonego. Najprościej mówiąc, przyczyna ich dolegliwości jest nieznana.Kiedy już została przeprowadzona szczegółowa diagnostyka i lekarze ustalili, że osoba cierpi na migreny hemiplegiczne, możliwe jest szukanie pomocy w Reha Migrena.

 

Migrena menstruacyjna

Najnowsze badania wykazały, że kobiety cierpiące na migreny menstruacyjne na ogół nie mają zaburzeń hormonalnych. Jednakże odkryli, że głównym czynnikiem przyczyniającym się do migreny menstruacyjnej jest górny odcinek szyi, który sensytyzuje (uwrażliwia) pień mózgu. Niewielkie zmiany poziomu estrogenów przed lub pod koniec cyklu miesiączkowego są interpretowane przez już uwrażliwiony pień mózgu jako czynnik irrytujący. Ta błędna interpretacja powoduje objawy migreny.


Możemy wyróżnić 2 główne typy migreny menstruacyjnej:

  • Czysta migrena menstruacyjna

  • Migrena związana z miesiączką


Czysta migrena menstruacyjna występuje 1-3 dni przed lub po miesiączce, a kobiety nią dotknięte nie doświadczają innych migren poza cyklem miesiączkowym. Występują tylko u 10% kobiet.Migrena związana z menstruacją zwykle występuje 1-3 dni przed lub po miesiączce, ale kobieta może również odczuwać ból głowy poza cyklem miesiączkowym.


Nowoczesne leczenie migreny w Polsce

W diagnostyce oraz leczeniu migreny i bólów głowy używamy specjalistycznego Protokołu Manualnego, który eliminuje centralną sensytyzację pnia mózgu, który, według najnowszych badań anukowych jest bezpośrednią przyczyną bólu głowy i migreny.


Badania wykazały, że kompleks tródzielno-szyjny jest źródłem podrażnienia (sensytyzacji) w migrenach i bólach głowy.


Niezależnie od rodzaju bólu głowy, ten konkretny obszar, w którym odbierane są bodźce z nerwu trójdzielnego i trzech górnych nerwów szyjnych, jest stale podrażniony. Różne bodźce mogą wywołać twój ból głowy, ale komponent szyi jest najsilniejszym źródłem centralnej sensytyzacji.


Metoda, którą się posługujemy jest bardzo selektywna i składa się z ucisku na poszczególne struktury odcinka szyjnego (bez manipulacji kręgosłupa), aby wywołać odpowiednią reakcję centralnego układu nerwowego.

Więcej informacji można znaleźć na www.rehamigrena.com


 

O autorce


Mgr. Joanna Stevenson ma ponad 10 lat doświadczenia jako fizjoterapeutka, która w swojej karierze głównie pracowała z pacjentami neurologicznymi. Jako osoba cierpiąca na migreny, długo szukała rozwiązania swojego problemu. Mieszkając w Australii, natknęła się na Metodę leczenia migren, która raz na zawsze zniwelowała jej migreny. Joanna podjęła szkolenia w tej metodzie i podjęła pracę w klinikach leczenia migren w Australii, dzięki temu już od ponad 6 lat leczy wyłącznie pacjentów ze wszystkimi rodzajami migren oraz bólów głowy, przynosząc im znaczną ulgę.


Po ponad 10-cio letniej pracy za oceanem, Joanna powróciła do Polski aby tutaj pomagać osobom zmagającym się z migrenami i bólami głowy. Otworzyła pierwszą w Polsce klinikę Reha Migrena w Poznaniu, gdzie używa się rewolucyjnej Metody Podejścia do Migren Watsona®, dzięki której aż 80% pacjentów odczuwa znaczną ulgę już po 4-5 zabiegach.


Metoda ta jest używana w Australii od ponad 25 lat i jest przebadana naukowo. Jest to jedyny protokół manualny na świecie, który zmniejsza podstawową przyczynę migreny, jaką jest centralna sensytyzacja pnia mózgu.




 

 

11 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page