top of page

Najczęściej zadawane pytania

Co jest przyczyną mojej migreny/bólu głowy?

Pierwotnie zakładano, że ból migrenowy powstaje w wyniku rozszerzenia, a następnie zwężenia naczyń krwionośnych w mózgu, co powoduje zwiększony przeływ krwi w mózgu, powodując ból glowy. Najnowsze badania naukowe zweryfikowały tą teorię, ponieważ zmiany w przepływie krwi w trakcie migreny są minimalne i powstawanie objawów migreny, przy takich małych zmianach przepływu krwi w mózgu, są nierealne. To obaliło mit, że migrena jest problemem naczyniowym.


Odkrycia w ostatnich badaniach naukowych wykazały, że kluczową rolę w powstawaniu migren odgrywa interakcja między nerwem trójdzielnym, a górnymi nerwami szyjnymi. Obszar ten jest zwany „kompleksem trójdzielno-szyjnym”, który może stać się nadwrażliwy, co w konsekwencji prowadzi do centralnej sensytyzacji. Centralna sensytyzacja jest rodzajem „nadwrażliwości” naszego mózgu i rdzenia kręgowego na wielokrotne działanie sygnałów bólowych, co powoduje, że normalne odczucia stają się bolesne. Te badania wskazują, że migrena nie jest spowodowana zaburzeniami naczyniowymi, a zaburzeniami neurologicznymi.


Aktualizacja wiedzy naukowej ma również pozytywny wpływ na leczenie migreny. Naukowcy coraz częściej widzą powiązanie szyi z centralną sensytyzacją pnia mózgu i dzięki temu powstają nowatorskie metody manualne leczenia migreny. To przede wszystkim sprawia, że pacjenci mogą ograniczyć leki przeciwbólowe i zapobiegawcze i w przyszłości nie będą cierpieć na polekowe bóle głowy.

Powrót do strony głównej

Co jest przyczyną mojej migreny/bólu głowy

Próbowałam/em już wszystkiego i nadal mam migreny/ bóle głowy. Czy wasza metoda jest inna?

Precyzyjny protokół manualny, który używamy w leczeniu migren oraz bólów głowy po raz pierwszy jest dostępny w Polsce. Protokół został stworzony ponad 30 lat temu przez Australijskiego specjalistę z dziedziny fizjoterapii szkieletowo-powięziowej, Dr Dean'a Watsona. To właśnie on udowodnił, że kompleks trójdzielno-szyjny jest bezpośrednio powiązany z bólem głowy.

 

Jego przełomowe badania naukowe potwierdziły, że bezpośredni ucisk na górne partie odcinka szyjnego mogą odtworzyć znajomy ból głowy oraz go wyeliminować.

 

Dzięki solidnemu rozumowaniu klinicznemu, w połączeniu z oceną manualną, ta metoda osiąga wysoki poziom precyzji diagnostycznej, zwiększając skuteczność leczenia.

Powrót do strony głównej

Próbowałam już wszystkiego i nadal mam migreny.

Czym metoda różni się od innych terapii, które do tej pory próbowałem/am?

Wiele osób cierpiących na przewlekłe bóle głowy szukało wcześniej tradycyjnych metod leczenia szyi, które nie przyniosły znacznej ulgi. Tradycyjne metody fizjoterapii, chiropraktyki czy osteopatii nie wykazały konsekwentnie długoterminowej skuteczności w łagodzeniu objawów bólu głowy.
Niepowodzenie tych podejść często wynika z braku ukierunkowanych badań na szczególnej roli szyi w wywoływaniu bólów głowy. Leczenie koncentruje się wyłącznie na bólu szyi, a nie na jego potencjalnym związku z zaburzeniami związanymi z bólem głowy.


Aby osiągnąć lepsze wyniki, potrzebne jest podejście, które szczegółowo oceni, w jaki sposób dysfunkcja szyi wiąże się z objawami bólu głowy.


Obszerne badania kliniczne oraz trwająca ponad 25 lat praktyka kliniczna z tysiącami pacjentów potwierdziły, że 90% osób cierpiących na migreny oraz bóle głowy są źle zdiagnozowane i faktycznie cierpią na bóle głowy pochodzenia szyjnego.

 

Dlaczego się tak dzieje? Szyjnopochodne bóle głowy często maskują się jako klasterowe bóle głowy, napięciowe bóle głowy oraz migreny, ponieważ mają dokładnie tą samą przyczynę, czyli nadwrażliwość pnia mózgu! W reha migrena leczymy podstawową przyczynę bólu głowy oraz migren, czyli centralną sensytyzację pnia mózgu.

Powrót do Jak wygląda leczenie. 

czym metoda różni się od innych terapii

Mój lekarz/ neurolog powiedział mi, że moja migrena/ ból głowy nie pochodzi od odcinka szyjnego.

Badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badanie rentgenowskie odcinka szyjnego nie są w stanie zarejestrować tego, że kompleks-trójdzielno szyjny jest powiązany z naszymi bólami głowy. Tylko precyzyjne manualne badanie odcinka szyjnego przez osobę wyszkoloną w znajdowaniu potencjalnego związku z zaburzeniami związanymi z bólem głowy, są w stanie potwierdzić tą diagnozę.


Tak samo jak rezonans magnetyczny nie jest w stanie zarejestrować uwrażliwienia pnia mózgu, który jest bezpośrednią przyczyną migreny.

Powrót do Jak wygląda leczenie. 

mój lekarz/neurolo powiedział mi, że moja migrena nie pochodzi od odcinka szyjnego

Jak wygląda badanie odcinka szyjnego?

Na początku skupiamy się na badaniu stabilności odcinka szyjnego oraz przeprowadzamy szczegółowy wywiad medyczny. W badaniu górnego odcinka szyjnego, używamy stonowanego ucisku na odpowiednie partie górnego odcinka szyjnego aby wywołać reakcję centralnego układu nerwowego, która manifestuje się jako twój znajomy ból głowy. Jak tylko ucisk ustanie, ból głowy znika. Po ustaleniu, które partie odcinka szyjnego są odpowiedzialne za twój ból głowy, następuje leczenie.

Powrót do strony głównej

Jak wygląda badanie odcinka szyjnego?

Co się stanie jeżeli na pierwszym badaniu nie uda się odtworzyć znajomego bólu głowy?

Istnieje bardzo mały odsetek osób, u których nie uda się odtworzyć znajomego bólu głowy podczas pierwszego badania. Przyczyną mogą być leki, które bierze dana osoba, które desensytyzują reakcje z górnego odcinka szyjnego. To wcale nie znaczy, że twój ból głowy nie pochodzi od odcinka szyjnego.

 

Zalecane są wtedy co najmniej 3 wizyty, ponieważ po takim czasie osoba cierpiąca na migreny powinna odczuć znaczącą poprawę. W tym czasie monitorujemy również zmiany w charakterystyce bólu, takie jak np. zmniejszenie się bólu po tabletce bądź całkowita eliminacja, gdzie wcześniej nie było zauważalnych zmian.

 

Jeżeli poprawa nie nastąpi po trzech wizytach, możliwe, że cierpisz na tzw. polekowy ból głowy. W takim przypadku zalecimy wizytę u neurologa oraz lekarza rodzinnego, który pokieruje cię w odstawianiu bądź zastąpieniu leków. Będziemy z tobą w stałym kontakcie, aby monitorować zmiany bólu głowy i będziemy cię również informować kiedy warto ponownie zacząć terapię w Reha Migrena.

Powrót do strony głównej

Co się stanie jeżeli na pierwszym badaniu nie uda się odtworzyć znajomego bólu głowy?

Jak wygląda leczenie migreny?

W leczeniu bólu głowy oraz migreny, skupiamy się na centralizacji dysku pomiędzy C2-3, dzięki czemu przerywamy codzienną stymulację twojego pnia mózgu z układu trójdzielno-szyjnego (czyli trzech górnych nerwów kręgowych i nerwu trójdzielnego). To często powoduje natychmiastowe przerwanie informacji bólowej w centralnym układnie nerwowym, niwelując twój ból głowy.

Jak wygląda leczenie?

Ile wizyt będę potrzebował/a ?

Osoby cierpiące na codzienne bóle głowy oraz przewlekłe migreny zazwyczaj czują się lepiej już po 3 wizytach i potrzebują 5-8 wizyt w celu desensytyzacji centralnego układu nerwowego. Osoby cierpiące na sporadyczne migreny/ bóle głowy zazwyczaj potrzebują 4-5 wizyt.

Ile wizyt będę potrzebowała?

Ile kosztuje leczenie bólu głowy?

Proszę odnieść się do aktualnego cennika TUTAJ. Pamiętaj, że po leczeniu nowatorską metodą efekty są trwałe i nie wymagają cyklicznych wizyt. Zaoszczędzisz również pieniądze, które wcześniej były wydawane na leki oraz wizyty u innych specjalistów.

Powrót do strony głównej

Ile kosztuje leczenie bólu głowy?

Czego mogę się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

Podczas pierwszej konsultacji terapeuta zapozna się z historią twojego stanu zdrowia i przeprowadzi badanie fizykalne. Następnie terapeuta wyjaśni wnioski z badania i opracuje odpowiedni plan leczenia, który regularnie będzie poddawany ocenie, aby zapewnić najlepsze rezultaty. Jeśli zostałeś skierowany przez lekarza pierwszego kontaktu, pamiętaj o zabraniu ze sobą skierowania i wszelkich istotnych wyników badań lub badań obrazowych. Na pierwszą konsultację należy zarezerwować 60 minut i na sesję założyć wygodną odzież. Przyjmujemy w gabinecie w Klinice Stomatologicznej EBM w Poznaniu.

Czy potrzebuję skierowanie do terapeuty?

Nie potrzebujesz skierowania do terapeuty bezpośrednio od lekarza, ponieważ nie świadczymy usług z NFZ.

Czy mogę użyć swoje prywatne ubezpieczenie?

Wszystkie usługi w naszym gabinecie są prywatne i nie mamy możliwości uwzględniania zniżki przez prywatne ubezpieczenia.

Czy macie zapewniony parking?

Szczegółowe informacje na temat parkingu znajdują się TUTAJ.

Jaką macie politykę anulowania wizyty?

Nasza polityka anulowania wizyty uwzględnia i szanuje zaangażowanie czasowe naszych klientów i terapeutów. Jeżeli nie możesz przyjść na umówioną wizytę prosimy o informacj z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, abyśmy mogli ten czas wykorzystać dla innego pacjenta.
Jeśli odwołasz wizytę z wyprzedzeniem krótszym niż 24 godziny, zostaniesz obciążony opłatą w wysokości 50% opłaty za konsultację. Jeśli nie pojawisz się na umówionej wizycie, poniesiesz pełną opłatę za wizytę.
W celu odwołania wizyty prosimy o kontakt telefoniczny z naszą recepcją. Dziękujemy za zrozumienie.

bottom of page