
Terapia
Czaszkowo -Krzyżowa w Poznaniu
Terapia Czaszkowo-Krzyżowa wspiera leczenie:
-
Stresu
-
Depresji
-
Zaburzeń lękowych
-
Zespółu stresu pourazowego
-
zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
-
Niepłodności
-
Zdrowia psychicznego
-
Dysfunkcji szczęki
-
Przewlekłego bólu
-
Bólu dolnej części pleców
-
Bólu szyi
-
Bólach głowy i migren
-
Szumu w uchach
-
Ogólnego bólu mięśniowo-szkieletowego
-
Zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego
-
Traumy emocjonalnej
-
Zespołu chronicznego zmęczenia
-
Fibromialgii
-
Dysfunkcji hormonalnej
-
Zaburzeń immunologicznych
Nasza certyfikowna terapeutka stosuje poparte naukowo, skoncentrowane na pacjencie podejście, aby zapewnić najwyższy poziom opieki. Niezależnie od tego, czy szukasz ulgi w bólu, czy po prostu chcesz poprawić swoje zdrowie, dostosowujemy każdą sesję do Twoich unikalnych potrzeb. Ponadto nasze przyjazne i profesjonalne środowisko zapewnia, że czujesz się komfortowo i wspierany przez całą swoją podróż ku uzdrowieniu.
Nie pozwól, aby ból lub stres Cię dłużej powstrzymywały.
Zarezerwuj wizytę na terapię craniosacralną już dziś i zrób pierwszy krok w stronę bardziej zrelaksowanego, zrównoważonego i wolnego od bólu życia!
Terapia kranio-sakralna (czaszkowo-krzyżowa) dla lepszego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego
Jeśli szukasz holistycznego i delikatnego podejścia do łagodzenia bólu, redukcji stresu i poprawy ogólnego samopoczucia, terapia craniosacralna (CST) może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Ta delikatna, praktyczna technika koncentruje się na układzie craniosacralnym, który obejmuje błony i płyn otaczający mózg i rdzeń kręgowy. Poprzez zajęcie się napięciem w tym układzie, CST promuje lepsze funkcjonowanie układu nerwowego i wspiera naturalne procesy gojenia organizmu.
"Największym bogactwem jest zdrowie"
Virgil
Czego mogę się spodziewać w trakcie leczenia?
Terapia czaszkowo-krzyżowa wykorzystuje lekki dotyk do uzdrawiania systemu fizycznego i emocjonalnego. Ponieważ struktury ciała są ze sobą powiązane, będzie można odczuć ruchy i zmiany w innej części ciała niż ta, na którą wywierany jest delikatny nacisk. Oczywiście im bardziej ktoś jest wrażliwy i świadomy, tym łatwiej będzie mu wyczuć własny ruch czaszkowo-krzyżowy.
Jakie korzyści przynosi Terapia
Czaszkowo-Krzyżowa?
Terapia kranio-sakralna działa na ośrodkowy układ nerwowy, a paleta korzyści waha się od emocjonalnych do fizycznych. Terapia kranio-sakralna równoważy system kranio-sakralny.

Wielu pacjentów zgłasza znaczną poprawę jakości życia już po kilku sesjach. Niezależnie od tego, czy chcesz radzić sobie z przewlekłym bólem, zmniejszyć częstotliwość migren, czy po prostu się zrelaksować i odprężyć, CST może przynieść długotrwałe korzyści. Dzięki regularnemu leczeniu możesz doświadczyć
-
Zmniejszenia bólu i dyskomfortu
-
Lepszego relaksu i odprężenia
-
Poprawy jasności umysłu i dobrego samopoczucia emocjonalnego
-
Lepszej jakości snu i ogólnej witalności
Zabiegi niwelujące ograniczenia
Na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa?
Terapia czaszkowo-krzyżowa to łagodna, praktyczna i nieinwazyjna metoda, której celem jest uwolnienie ograniczeń ruchu w układzie czaszkowo-krzyżowym i przywrócenie prawidłowych funkcji danego obszaru.
Ograniczenia w układzie czaszkowo-krzyżowym mogą powodować dysfunkcje czuciowo-psychiczne i/lub motoryczne. Stosowana jest terapia lekkim dotykiem, ponieważ im mniejszy jest wywierany nacisk, tym bardziej twoje ciało może komunikować się z terapeutą i pokazać, gdzie są ograniczenia. Umożliwi to terapeucie ocenę dysfunkcji poprzez badanie palpacyjne ruchu płynu w komorach mózgu i przez błony opony twardej.Silny nacisk może spowodować, że tkanka miękka „straci” i przejdzie w tryb „obrony” zamiast rozluźnienia.
Co to jest rytm czaszkowo-krzyżowy?
Rytm czaszkowo-krzyżowy jest tworzony przez płyn, który otacza mózg i rdzeń kręgowy i krąży pod kośćmi czaszki. Rytm jest wyczuwalny na całym ciele, a terapeuta może wykryć wszelkie ograniczenia w rytmie czaszkowo-krzyżowym, które mogą prowadzić do wzorców napięć i wpływać na funkcjonowanie wszystkich układów organizmu.
Co to jest powięź?
Powięź otacza i łączy wszystkie struktury w twoim ciele. Otacza nasze mięśnie, stawy, narządy, mózg, rdzeń kręgowy i wszelkie inne struktury w twoim ciele. Dlatego tak ważne jest, aby mieć elastyczne powięzi, aby umożliwić harmonijny ruch i procesy ciała. Wszelkie ograniczenia w powięzi mogą powodować zakłócenia normalnej funkcji i ruchu, co prowadzi do wzorców napięć w całym ciele.

Lęk, depresja, zdrowie psychiczne i uwolnienie emocjonalne
Terapia czaszkowo-krzyżowa może pomóc w leczeniu lęku, depresji i poprawić zdrowie psychiczne
Podczas typowej terapii czaszkowo-krzyżowej (ang. CST) ciało relaksuje się, mózg zwalnia a zmagazynowane emocje mogą wypłynąć na powierzchnię w celu uzdrowienia. Uwolnienie Emocjonalne (SER) to proces terapeutyczny, który wykorzystuje i rozwija zasady terapii czaszkowo-krzyżowej, aby pomóc uwolnić umysł i ciało od pozostałości traumy.
CST & SER mogą pozytywnie wpływać na regulację nastroju, zmniejszając stany lękowe i powodując głęboki relaks. Podczas gdy jednostka koncentruje się na relaksie, terapeuta zwiększa aktywność przywspółczulnego układu nerwowego (PNS). Ponieważ PNS współpracuje ze współczulnym układem nerwowym (SNS), pobudza organizm do wydzielania hormonów, takich jak serotonina, które zalewają ciało i mózg zwiększonym spokojem i dobrym samopoczuciem. Tętno i ciśnienie krwi spadają, ponieważ połączenie hormonów „dobrego samopoczucia” w połączeniu z uważnością pomaga wywołać relaks.
Normalizując środowisko wokół mózgu i rdzenia kręgowego oraz zwiększając zdolność organizmu do samokorekty, terapia CST jest w stanie zmniejszyć lub złagodzić szeroką gamę dysfunkcji emocjonalnych i fizycznych, od przewlekłego bólu i urazów sportowych po depresję i problemy ze zdrowiem psychicznym.
Po zastosowaniu terapii czaszkowo-krzyżowej (CST) z różnych powodów, w tym z powodu lęku i depresji… 74% tych pacjentów zgłosiło „cenną poprawę”. 67% zgłosiło poprawę… 70% było w stanie zmniejszyć stosowanie leków lub całkowicie zaprzestać używania.

Czym jest depresja i jak może się objawiać
Depresja jest poważnym schorzeniem psychicznym, któremu często towarzyszy wiele objawów, w tym intensywny smutek, zmęczenie i utrata zainteresowania życiem. Według NFZ szacuje się, że 1,2 mln Polaków cierpi na depresję. Chociaż leki pomagają, metody alternatywne odgrywają dużą rolę w powrocie do zdrowia. Radzenie sobie ze stresem i lękiem, psychoterapia i zabiegi lecznicze, takie jak terapia czaszkowo-krzyżowa, mogą również przynieść ulgę.
Badanie naukowe terapii czaszkowo-krzyżowej dotyczące depresji, zdrowia psychicznego i migreny
Badanie opublikowane w 2011 roku w czasopiśmie Journal of Alternative and Complementary Medicine.
157 pacjentów otrzymało terapię czaszkowo-krzyżową (CST) z różnych powodów, w tym z powodu bólów głowy i migreny, bólu szyi i pleców, a także lęku i depresji. 74% tych pacjentów zgłosiło „znaczną poprawę w zakresie istniejącego problemu”, 67% zgłosiło poprawę ogólnego samopoczucia i wtórnych objawów związanych z bólem lub przewlekłym stresem, a 70% było w stanie zmniejszyć stosowanie leków lub całkowicie zaprzestać ich stosowania .

Stres i Zespół Stresu Pourazowego
Terapia czaszkowo-krzyżowa może działać uspokajająco, poprawiać nastrój, redukować stres i uwalniać traumy zapisane w organizmie.
Przewlekłe zmęczenie
Przewlekłe zmęczenie to wyniszczające zmęczenie, które częściej występuje u osób w wieku 40 i 50 lat, ale może wystąpić w każdym wieku.


Mgła mózgowa i urazy głowy
Nieprawidłowe ustawienie kości czaszkowych może powodować uczucie mgły mózgowej. Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga rozluźnić blokady i ponownie dostroić system kranio-sakralny.
Badania naukowe na temat terapii Czaszkowo-krzyżowej
Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa?
„Terapia craniosacralna (CST) została zapoczątkowana i rozwinięta przez dr Johna E. Upledgera po szeroko zakrojonych badaniach naukowych na Michigan State University, gdzie pełnił funkcję badacza klinicznego i profesora biomechaniki. CST składa się z uważnych, nieinwazyjnych technik palpacji powięzi stosowanych między czaszką a kością krzyżową. Oprócz uwalniania struktur mięśniowo-powięziowych, CST ma na celu normalizację aktywności nerwów współczulnych, często zwiększonej u pacjentów z przewlekłym bólem, poprzez modyfikację rytmów ciała craniosacralnego. Wykazano, że zmniejszenie pobudzenia fizjologicznego i przejście na tryb przywspółczulny zwiększa zdolność organizmu do regulacji fizjologicznej i rozluźnienia tkanek oraz zmniejsza przewlekły ból”.
Rezultaty
„CST wykazało większe efekty po interwencji na intensywność bólu i niepełnosprawność w porównaniu z leczeniem standardowym... i na intensywność bólu i niepełnosprawność w porównaniu z aktywnymi zabiegami manualnymi. Po sześciu miesiącach CST wykazało większe efekty na intensywność bólu... U pacjentów z przewlekłym bólem ta metaanaliza sugeruje znaczące i solidne efekty CST na ból i funkcjonowanie trwające do sześciu miesięcy”.
Przeczytaj poniższy artykuł, który statystycznie pokazuje skuteczność terapii craniosacralnej
Terapia craniosacralna w leczeniu przewlekłego bólu: systematyczny przegląd i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych
Streszczenie
Cele
Systematyczna ocena dowodów na skuteczność terapii craniosacralnej (CST) w leczeniu przewlekłego bólu.
Metoda
Przeszukano bazy PubMed, Central, Scopus, PsycInfo i Cinahl do sierpnia 2018 r. Do badania kwalifikowały się randomizowane kontrolowane badania kliniczne (RCT) oceniające skutki CST u pacjentów z przewlekłym bólem. Obliczono standaryzowane średnie różnice (SMD) i 95% przedziały ufności (CI) dla intensywności bólu i niepełnosprawności funkcjonalnej (pierwotne wyniki) przy użyciu poprawki Hedgesa dla małych próbek. Drugorzędne wyniki obejmowały jakość życia fizycznego/psychicznego, ogólną poprawę i bezpieczeństwo. Ryzyko błędu oceniano przy użyciu narzędzia Cochrane.
Rezultaty
Włączono dziesięć RCT z udziałem 681 pacjentów z bólem szyi i pleców, migreną, bólem głowy, fibromialgią, zapaleniem nadkłykcia i bólem obręczy miednicznej. CST wykazało większe efekty po interwencji w zakresie: intensywności bólu (SMD = -0,32, 95%CI = [− 0,61, -0,02]) i niepełnosprawności (SMD = -0,58, 95%CI = [− 0,92, -0,24]) w porównaniu z leczeniem standardowym; intensywności bólu (SMD = -0,63, 95%CI = [− 0,90, -0,37]) i niepełnosprawności (SMD = -0,54, 95%CI = [− 0,81, -0,28]) w porównaniu z pozorowaną terapią manualną/niemanualną; i na intensywność bólu (SMD = -0,53, 95%CI = [− 0,89, -0,16]) i niepełnosprawność (SMD = -0,58, 95%CI = [− 0,95, -0,21]) w porównaniu z aktywnymi zabiegami manualnymi. Po sześciu miesiącach CST wykazało większy wpływ na intensywność bólu (SMD = -0,59, 95%CI = [− 0,99, -0,19]) i niepełnosprawność (SMD = -0,53, 95%CI = [− 0,87, -0,19]) w porównaniu z zabiegiem pozorowanym. Wszystkie wyniki drugorzędne były istotnie bardziej ulepszone u pacjentów z CST niż w innych grupach, z wyjątkiem sześciomiesięcznej jakości życia psychicznego w porównaniu z leczeniem pozorowanym. Analizy wrażliwości wykazały solidne efekty CST w większości obszarów ryzyka stronniczości. Pięć z 10 RCT zgłosiło dane dotyczące bezpieczeństwa. Nie wystąpiły żadne poważne zdarzenia niepożądane. Drobne zdarzenia niepożądane były równomiernie rozłożone między grupami.
Dyskusja
U pacjentów z przewlekłym bólem ta metaanaliza sugeruje znaczące i solidne efekty CST na ból i funkcjonowanie trwające do sześciu miesięcy. Potrzeba więcej RCT ściśle przestrzegających CONSORT, aby dodatkowo potwierdzić efekty i bezpieczeństwo CST w przypadku przewlekłego bólu.
Rejestracja protokołu w Prospero CRD42018111975. Haller, H., Lauche, R., Sundberg, T. i in. Terapia craniosacralna w przewlekłym bólu: systematyczny przegląd i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych. BMC Musculoskelet Disord 21, 1 (2020).