top of page
Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

Terapia
Czaszkowo -Krzyżowa w Poznaniu

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa wspiera leczenie

  • Stres

  • Depresja

  • Zaburzenia lękowe

  • Zespół stresu pourazowego

  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

  • Płodność

  • Zdrowie psychiczne

  • Dysfunkcja szczęki

  • Przewlekły ból

  • Ból dolnej części pleców

  • Ból szyi

  • Bóle głowy i migreny

  • Dzwonienie w uchu (szum w uszach)

  • Ogólny ból mięśniowo-szkieletowy

  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego

  • Trauma emocjonalna

  • Zespół chronicznego zmęczenia

  • Fibromialgia

  • Dysfunkcja hormonalna

  • Zaburzenia immunologiczne

Terapia kranio-sakralna (czaszkowo-krzyżowa) dla lepszego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego

Ograniczenia w naszym organizmie tworzą się przez całe życie. Nasz organizm ma wiele sposobów na kompensację różnych ograniczeń, ale w pewnym momencie wzorce kompensacyjne zawodzą i doświadczamy objawów takich jak ból, mrowienie, uczucie ciężkości, ogólne złe samopoczucie i wiele innych.


Twój terapeuta zastosuje delikatny nacisk na tkanki, aby otrzymać informacje z twojego ciała i zidentyfikować źródło dysfunkcji. Ponieważ powięź otacza wszystkie struktury w twoim ciele, pierwotne ograniczenie może nie dotyczyć miejsca, w którym doświadczasz bólu.
 

"Największym bogactwem jest zdrowie"
Virgil

Czego mogę się spodziewać w trakcie leczenia?

Terapia czaszkowo-krzyżowa wykorzystuje lekki dotyk do uzdrawiania systemu fizycznego i emocjonalnego. Ponieważ struktury ciała są ze sobą powiązane, będzie można odczuć ruchy i zmiany w innej części ciała niż ta, na którą wywierany jest delikatny nacisk. Oczywiście im bardziej ktoś jest wrażliwy i świadomy, tym łatwiej będzie mu wyczuć własny ruch czaszkowo-krzyżowy.

Jakie korzyści przynosi Terapia
Czaszkowo-Krzyżowa? 

Terapia kranio-sakralna działa na ośrodkowy układ nerwowy, a paleta korzyści waha się od emocjonalnych do fizycznych. Terapia kranio-sakralna równoważy system kranio-sakralny.

terapia czaszkowo-krzyżowa

"Układ czaszkowo-krzyżowy to niedawno odkryty system fizjologiczny… który wytwarza, cyrkuluje i ponownie wchłania płyn mózgowo-rdzeniowy. Jeśli twoje ciało nie jest w stanie dostosować się do zmian ciśnienia w układzie czaszkowo-krzyżowym, nagromadzenie ciśnienia może przyczynić się do dysfunkcji i złego stanu zdrowia, zwłaszcza w Ośrodkowym Układzie Nerwowym.


Techniki terapii czaszkowo-krzyżowej mogą przywrócić homeostazę w mózgu i układzie nerwowym.
 

Zabiegi niwelujące ograniczenia

Na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa to łagodna, praktyczna i nieinwazyjna metoda, której celem jest uwolnienie ograniczeń ruchu w układzie czaszkowo-krzyżowym i przywrócenie prawidłowych funkcji danego obszaru.

 

Ograniczenia w układzie czaszkowo-krzyżowym mogą powodować dysfunkcje czuciowo-psychiczne i/lub motoryczne. Stosowana jest terapia lekkim dotykiem, ponieważ im mniejszy jest wywierany nacisk, tym bardziej twoje ciało może komunikować się z terapeutą i pokazać, gdzie są ograniczenia. Umożliwi to terapeucie ocenę dysfunkcji poprzez badanie palpacyjne ruchu płynu w komorach mózgu i przez błony opony twardej.Silny nacisk może spowodować, że tkanka miękka „straci” i przejdzie w tryb „obrony” zamiast rozluźnienia.

Co to jest rytm czaszkowo-krzyżowy?

Rytm czaszkowo-krzyżowy jest tworzony przez płyn, który otacza mózg i rdzeń kręgowy i krąży pod kośćmi czaszki. Rytm jest wyczuwalny na całym ciele, a terapeuta może wykryć wszelkie ograniczenia w rytmie czaszkowo-krzyżowym, które mogą prowadzić do wzorców napięć i wpływać na funkcjonowanie wszystkich układów organizmu.

Co to jest powięź?

Powięź otacza i łączy wszystkie struktury w twoim ciele. Otacza nasze mięśnie, stawy, narządy, mózg, rdzeń kręgowy i wszelkie inne struktury w twoim ciele. Dlatego tak ważne jest, aby mieć elastyczne powięzi, aby umożliwić harmonijny ruch i procesy ciała. Wszelkie ograniczenia w powięzi mogą powodować zakłócenia normalnej funkcji i ruchu, co prowadzi do wzorców napięć w całym ciele.

Lęk, depresja, zdrowie psychiczne i uwolnienie emocjonalne

Lęk, depresja, zdrowie psychiczne i uwolnienie emocjonalne

Terapia czaszkowo-krzyżowa może pomóc w leczeniu lęku, depresji i poprawić zdrowie psychiczne

Podczas typowej terapii czaszkowo-krzyżowej (ang. CST) ciało relaksuje się, mózg zwalnia a zmagazynowane emocje mogą wypłynąć na powierzchnię w celu uzdrowienia. Uwolnienie Emocjonalne (SER) to proces terapeutyczny, który wykorzystuje i rozwija zasady terapii czaszkowo-krzyżowej, aby pomóc uwolnić umysł i ciało od pozostałości traumy.

 

CST & SER mogą pozytywnie wpływać na regulację nastroju, zmniejszając stany lękowe i powodując głęboki relaks. Podczas gdy jednostka koncentruje się na relaksie, terapeuta zwiększa aktywność przywspółczulnego układu nerwowego (PNS). Ponieważ PNS współpracuje ze współczulnym układem nerwowym (SNS), pobudza organizm do wydzielania hormonów, takich jak serotonina, które zalewają ciało i mózg zwiększonym spokojem i dobrym samopoczuciem. Tętno i ciśnienie krwi spadają, ponieważ połączenie hormonów „dobrego samopoczucia” w połączeniu z uważnością pomaga wywołać relaks.

Normalizując środowisko wokół mózgu i rdzenia kręgowego oraz zwiększając zdolność organizmu do samokorekty, terapia CST jest w stanie zmniejszyć lub złagodzić szeroką gamę dysfunkcji emocjonalnych i fizycznych, od przewlekłego bólu i urazów sportowych po depresję i problemy ze zdrowiem psychicznym.

Po zastosowaniu terapii czaszkowo-krzyżowej (CST) z różnych powodów, w tym z powodu lęku i depresji… 74% tych pacjentów zgłosiło „cenną poprawę”. 67% zgłosiło poprawę… 70% było w stanie zmniejszyć stosowanie leków lub całkowicie zaprzestać używania.

metoda czaszkowo-krzyżowa na depresję

Czym jest depresja i jak może się objawiać

Depresja jest poważnym schorzeniem psychicznym, któremu często towarzyszy wiele objawów, w tym intensywny smutek, zmęczenie i utrata zainteresowania życiem. Według NFZ szacuje się, że 1,2 mln Polaków cierpi na depresję. Chociaż leki pomagają, metody alternatywne odgrywają dużą rolę w powrocie do zdrowia. Radzenie sobie ze stresem i lękiem, psychoterapia i zabiegi lecznicze, takie jak terapia czaszkowo-krzyżowa, mogą również przynieść ulgę.

Badanie naukowe terapii czaszkowo-krzyżowej dotyczące depresji, zdrowia psychicznego i migreny

Badanie opublikowane w 2011 roku w czasopiśmie Journal of Alternative and Complementary Medicine.

 

157 pacjentów otrzymało terapię czaszkowo-krzyżową (CST) z różnych powodów, w tym z powodu bólów głowy i migreny, bólu szyi i pleców, a także lęku i depresji. 74% tych pacjentów zgłosiło „znaczną poprawę w zakresie istniejącego problemu”, 67% zgłosiło poprawę ogólnego samopoczucia i wtórnych objawów związanych z bólem lub przewlekłym stresem, a 70% było w stanie zmniejszyć stosowanie leków lub całkowicie zaprzestać ich stosowania .

Stres i Zespół Stresu Pourazowego

Stres i Zespół Stresu Pourazowego

Terapia czaszkowo-krzyżowa może działać uspokajająco, poprawiać nastrój, redukować stres i uwalniać traumy zapisane w organizmie.

Przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie to wyniszczające zmęczenie, które częściej występuje u osób w wieku 40 i 50 lat, ale może wystąpić w każdym wieku.

Przewlekłe zmęczenie
Mgła mózgowa i urazy głowy

Mgła mózgowa i urazy głowy

Nieprawidłowe ustawienie kości czaszkowych może powodować uczucie mgły mózgowej. Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga rozluźnić blokady i ponownie dostroić system kranio-sakralny.

Scientific study about CranioSacral therapy

What is CranioSacral therapy?

"CranioSacral Therapy (CST) was pioneered and developed by Dr. John E. Upledger following extensive scientific studies at Michigan State University, where he served as a clinical researcher and Professor of Biomechanics. CST consists of mindful, non-invasive fascial palpation techniques applied between the cranium and sacrum. Besides releasing myofascial structures, CST intends to normalize sympathetic nerve activity, often increased in chronic pain patients, by modifying craniosacral body rhythms. Reducing physiological arousal and switching to the parasympathetic mode has been shown to enhance the body’s ability for physiological regulation and tissue relaxation, and to decrease chronic pain." 

Results

"CST showed greater post-intervention effects on pain intensity and disability compared to treatment as usual... and on pain intensity and disability compared to active manual treatments. At six months, CST showed greater effects on pain intensity... In patients with chronic pain, this meta-analysis suggests significant and robust effects of CST on pain and function lasting up to six months."

Read the article below that statistically shows the efficacy of CranioSacral Therapy

Craniosacral therapy for chronic pain: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials

Abstract

Objectives

To systematically assess the evidence of Craniosacral Therapy (CST) for the treatment of chronic pain.

 

Methods

PubMed, Central, Scopus, PsycInfo and Cinahl were searched up to August 2018. Randomized controlled trials (RCTs) assessing the effects of CST in chronic pain patients were eligible. Standardized mean differences (SMD) and 95% confidence intervals (CI) were calculated for pain intensity and functional disability (primary outcomes) using Hedges’ correction for small samples. Secondary outcomes included physical/mental quality of life, global improvement, and safety. Risk of bias was assessed using the Cochrane tool.

 

Results

Ten RCTs of 681 patients with neck and back pain, migraine, headache, fibromyalgia, epicondylitis, and pelvic girdle pain were included. CST showed greater post intervention effects on: pain intensity (SMD = -0.32, 95%CI = [− 0.61,-0.02]) and disability (SMD = -0.58, 95%CI = [− 0.92,-0.24]) compared to treatment as usual; on pain intensity (SMD = -0.63, 95%CI = [− 0.90,-0.37]) and disability (SMD = -0.54, 95%CI = [− 0.81,-0.28]) compared to manual/non-manual sham; and on pain intensity (SMD = -0.53, 95%CI = [− 0.89,-0.16]) and disability (SMD = -0.58, 95%CI = [− 0.95,-0.21]) compared to active manual treatments. At six months, CST showed greater effects on pain intensity (SMD = -0.59, 95%CI = [− 0.99,-0.19]) and disability (SMD = -0.53, 95%CI = [− 0.87,-0.19]) versus sham. Secondary outcomes were all significantly more improved in CST patients than in other groups, except for six-month mental quality of life versus sham. Sensitivity analyses revealed robust effects of CST against most risk of bias domains. Five of the 10 RCTs reported safety data. No serious adverse events occurred. Minor adverse events were equally distributed between the groups.

 

Discussion

In patients with chronic pain, this meta-analysis suggests significant and robust effects of CST on pain and function lasting up to six months. More RCTs strictly following CONSORT are needed to further corroborate the effects and safety of CST on chronic pain.

 

Protocol registration at Prospero

CRD42018111975. 

 

Haller, H., Lauche, R., Sundberg, T. et al. Craniosacral therapy for chronic pain: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. BMC Musculoskelet Disord 21, 1 (2020). 

bottom of page